Evently

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Design it! Conference

Alica Kucharovič na Design it!

O práci ALICE KUCHAROVIČ sa číta tak dobre, že nad ilustrovaním porozmýšľate aj vy

Svoj čas najradšej trávi mimo počítača a má rada veľké plochy, na ktorých sa môže vyšantiť. Obľubuje tiež zadania, pri ktorých má voľnú ruku a ak sa pri jej ilustráciách usmievate, robíte dobre. Alica je totiž vtipná a dokazuje to aj prostredníctvom svojej práce.

Aká bola tvoja cesta k ilustrácii a čomu všetkému sa momentálne venuješ?

Bol to pre mňa prirodzený vývoj, ani sa nedá povedať, kedy som začala. Kreslím stále už od detstva, ale živiť som sa tým začala hneď, ako som skončila školu, čo je už asi 10 rokov. Teraz som dokončila veľký projekt s jednou značkou piva, ktorej som robila limitovanú edíciu siedmych plechoviek z celého Slovenska, folklórne motívy a vzory. Popri tom robím na menších veciach, napríklad pre české časopisy ako Hospodárske noviny či Echo. Aktuálne dokončujem pracovný list pre architektúru, ktorá bude v Piešťanoch v rámci Medzinárodného dňa architektúry. Ale najviac som sa venovala kresleniu na výstavu, ktorá je do 18.októbra v Bratislavskej galérii Artbookscoffee. Sú to satirické výjavy dovolenkárov, ako sa správajú, keď sú pri mori a keď majú voľný čas. Forma ilustrácie je taká príjemne punková – papier, pentelka a tuš.

Vnímaš sa ako značku?

Už teraz áno, klienti ma vedia ľahko nájsť aj bez agentúry. Je dobré, keď sa človek pod niečím dokáže identifikovať, potom mu aj zadania lepšie sedia a neprichádza nič úplne mimo misu.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Snažím sa dodržiavať disciplínu, čo je celkom jednoduché s dcérou, ktorá ma budí 06:30. Vďaka nej je môj deň produktívnejší, keďže ráno skôr vstanem, mám čerstvejšiu hlavu. Po raňajkách a káve idem na ôsmu na bicykli do ateliéru. Je to pracovný deň ako každý iný, akurát tou prácou je kreslenie.

Asi to so sebou obnáša aj nejaké to seba-premáhanie, aby sa človek dokázal sústrediť?

Áno, je to také, že človek musí mať vybudovanú istú mieru disciplíny. No tým, že ma práca baví, tak sa do toho nemusím nútiť. Veľkou výhodou je jej pestrosť. Každý projekt je iný, treba k nemu pristupovať rozdielne a to je super.

 

Alica Kucharovič na Design it!

Alica Kucharovič na Design it! 2019, fotka od: Jakub Kovalík

Aké techniky ilustrácie používaš?

Hlavne digitálnu ilustráciu, čo je asi 80% toho, čo robím. Snažím sa ju striedať aj s analógovou, čiže papier, ceruzka, tuš a to je taká zábavnejšia časť. Teraz som objavila kreslenie na iPade, čo ma strašne baví a je to niečo medzi tým. Toto sú také tri spôsoby, ako väčšinou kreslím.  

Ak by si mala svoju prácu vystihnúť tromi slovami, ktoré by to boli a prečo? 

To by mal asi povedať niekto iný ako ja. Ale myslím si, že je to živelnosť, teda minimálne postup mojej práce je dosť živelný, ďalej hravosť a v ilustrácii mam tiež veľmi rada sarkazmus a vtip. A diverzita, tá sa dotýka najmä jednotlivých výstupov.

Aké je to živiť sa ilustráciou?

Super! (smiech) Lebo človek sa na to teší každý deň a je vzrušujúce, keď môžeš ovplyvniť to, ako niečo bude vyzerať. Mám okolo seba rada pekne premyslené veci. Keď je niečo kvalitne spracované, hneď sa s tým viem lepšie stotožniť a radšej to používam.

Vieš si predstaviť, že by si robila niečo iné?

Už veľakrát som si povedala, že by som sa radšej venovala fyzickej práci, napríklad v záhrade (smiech). Mám rada ľudí a baví ma práca s nimi. V minulosti som organizovala festival animovaného filmu FestAnča. Keď pol roka na niečom pracuješ a nakoniec sa ti to vydarí a príde veľa ľudí, ktorí si to užívajú, zrazu cítiš pocit zadosťučinenia a to je blahodárne.

O kreslení Red Bull základní – ako dlho ti trval prieskum k naštudovaniu ich histórie?

V tomto sú veľmi poriadní, majú všetky miľníky pekne zdokumentované v podkladoch. Vedia presne, v ktorom roku sa čo stalo, koľko čoho sa vyexpedovalo, aký bol nábor a ktorých športovcov, ocenenia a podobne. Ja som len študovala podklady, ktoré som od nich mala a potom som si už len dohľadávala tých športovcov, ktorých som nepoznala, čo bolo asi 70 percent (smiech). Dohľadávala som si nejaké fotky k tomu, aby som vedela, ako vyzerali alebo celkovo aj ten šport, aby som ho vedela realistickejšie zachytiť na maľbe. Bolo tam voľné zadanie, mohla som si tam aj experimentovať, ale zároveň ten daný športovec alebo ten športový úkon by mal zodpovedať realite čiže to nemohlo byť úplne uletené. Ale bola to príjemná spolupráca. Skoro všetko, čo som v návrhu spravila, tak bolo hneď odsúhlasené. Bavila ma tá veľkosť – stena mala 18 metrov štvorcových. Zatvorila som sa tam na dva dni a len som počúvala hudbu, maľovala a jedla.

A ktorá tvoja spolupráca bola tvoja srdcovka alebo najobľúbenejšia, ak sa to dá takto povedať?

Je ich veľa, ale momentálne ma najviac baví ilustrovať časopisy. Celkovo ilustrácia na zaujímavú tému je pre mňa najkreatívnejšia časť práce. Ak sa v téme, ktorú kreslíš, nevyznáš, musíš si doštudovať info a vymyslieť systém, ako to bude fungovať a vo výsledku vyzerať. Maľby v interiéroch a práca mimo počítača mi je vždy vzácna.

 

photo: Jakub Kovalík

Zdieľaj